Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Летателният апарат тежи около половин тон и е идентичен с изстреляния в Космоса преди 40 години спътник "Интеркосмос България -1300"
Чували ли сте за програмата "Интеркосмос България - 1300" – преди 40 години по тази програма България изстрелва в орбита свой спътник. В огромното цилиндрично тяло, което тежи около половин тон, били монтирани 11 български научни уреда, голяма част от които са направени от старозагорски фирми.
Наред с космическия апарат, изстрелян в орбита, били създадени още няколко негови близнака, в случай че нещо се обърка.
Единият от тях от днес може да бъде видян не на снимка или по телевизията, а на живо - във фоайето на Община Стара Загора. Той е напълно реставриран благодарение на старозагорската фирма "Хранинвест", която връща стария блясък на апарата.
Днес огромното цилиндрично тяло бе докарано с камион до центъра на Стара Загора.
Оттам то бе разтоварено с кран, и чрез платформа на колички пренесено във фоайето на Общината. Монтирането на спътника във фоайето на Бялата сграда бе дело на работници и служители от от фирма "Прогрес".
Самият спътник се състои от основно тяло и крила – фотоволтаици.
В Космоса чрез тях апаратът си осигурява енергия. Спътникът, монтиран във фоайето на Община Стара Загора също ще използва произведената от слънчевите батерии енергия, но малко по-късно. Когато бъде преместен на постоянно място – защото това е идеята на проект, зад който стои Граждански клуб Липа в Стара Загора.
"Не сме сами" – обяснява Славин Янакиев, член на формацията и мениджър на една от големите фирми в областта на машиностроенето в Старозагорско и част от Граждански клуб "Липа".
Проектът, който планира космическият апарат да бъде изложен в специален монумент в парк "Артилерийски", среща подкрепата на местната управа, фирми, граждани, Националната астрономическа обсерватория. Той се реализира с партньорството на Института за космически изследвания и технологии при българската академия на науките.
Проектът е разработен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви, внучки на проф. Митко Гогошев - ръководител на Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на Българската академия на науките в Стара Загора, която изиграва решаваща роля за реализирането на програмата "Интеркосмос България – 1300".
"Монументът ще бъде символ на космическата слава и надяваме се на космическото бъдеще на Стара Загора. Очаква се той да стане водеща туристическа атракция на нашия град – Център на Вселената, каза още Славин Янакиев.
източник: БНР Стара Загора